Sıkça Sorulan Sorular
Satın almış olduğum ürün/ürünleri iade etmek istiyorum?

Satın aldığınız ürünün hatalı/bozuk çıkması halinde, teslimat tarihinden itibaren 7 gün içinde web sitemizde bulunan iade formunu doldurarak iade talebinde bulunabilirsiniz. İade sebebinizin geçerli bulunması durumunda anlaşmalı çalıştığımız kargo şirketi ile bize ulaştıracağınız hatalı ürün yenisi ile değiştirilecektir. Ürünle birlikte satış faturası da (tüm nüshalarıyla) teslim edilmelidir. Fatura şirket adına kesilmişse mutlaka iade faturası düzenlenmelidir. Fatura gönderilmezse KDV ve diğer yasal yükümlülükler iade edilemez. Sipariş edilen ürün hatası müşteri kullanımından oluşmuşsa veya 7 günlük süre içerisinde ürün kullanılmışsa ürünün iade ve değişimi yapılmaz. Ürün iadesi ve değiştirme şartları olarak, 4077 sayılı Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun gereği uygulamalar esastır.

Ürünler nerede üretiliyor?

Diyabetik ürünlerimizin hammaddesi yurt dışında Paraguay ve Brezilya başta olmak üzere kendi alanında dünyanın en büyük üreticisinde üretilip ithal edilmektedir.  Ürünlerimizi  en ekonomik olarak sizlere sunabilmek için  ülkemizde Tarım Bakanlığı’nın yetkilendirdiği ve gerekli ISO sertifikalara sahip tesislerimizde üretilip  paketleniyor.

İade ettiğim ürünün parasını ne zaman ve nasıl geri alabilirim?

Gönderdiğiniz ürün/ürünler, diyabetix.com tarafından iade işleminin onaylanması durumunda 5 iş günü içinde “ürün bedeli” tarafınıza geri ödenecektir.

Ödemenizin hesabınıza yansıması bankaların işlem sürelerine göre farklılık gösterebilir.
Ödeme şekli “Kredi Kartı” ise; bankanız kredi kartınıza geri ödemenizi gerçekleştirecektir.
Ödeme şekli “Havale/EFT” ise; ödemeyi gerçekleştirmiş olduğunuz IBAN hesabınıza paranız geri ödenecektir.

Neden üye olmalıyım?

Diyabetix’e üye olduğunuzda, üyelerimize özel tüm kampanya, indirim ve özel avantajlardan faydalanabilirsiniz. Siparişinizin tamamlanması için sizden istenen iletişim bilgileri, teslimat adresi, fatura adresi gibi bilgileri her defasında yeniden yazmak zorunda kalmazsınız. Daha önce oluşturduğunuz siparişlerinizi görebilir, bu siparişler üzerinden hızlıca yeni sipariş verebilirsiniz. Favori ürünler oluşturabilir, siparişinize ek yapabilir ya da iptal edebilirsiniz. Diyabetix duyuru listesine dahil olabilir, indirim ve kampanyaları takip edebilirsiniz.

Nasıl üye olabilirim?

Diyabetix’e üye değilseniz, "Kayıt Ol" menüsünden  e-posta adresinizi ve şifrenizi kaydederek veya Facebook ile bağlan butonu ile üyelik işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Sonrasında açılan ekranda Üyelik Formu’nu doldurarak üyelik işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Üyeliğimi nasıl güncelleyebilirim?

Diyabetix'e üye iseniz "Giriş Yap" menüsünden üyelik girişi yaptıktan sonra "Üyelik Bilgilerim" menüsünden üyelik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Açılan üyelik formu ekranında e-postanızı, şifrenizi, kişisel ve iletişim bilgilerinizi değiştirebilir ya da güncelleyebilirsiniz.

Şifremi unuttum, ne yapmalıyım?

Diyabetix "Giriş Yap" menüsünde Şifremi Unuttum alanına tıklayıp, açılan ekranda şifre hatırlatma için, Diyabetix’e üye girişi yaparken kaydettiğiniz e-mail adresinizi yazabilirsiniz. Şifreniz e-mail adresinize gönderilecektir. 

Şifremi nasıl değiştirebilirim?

"Giriş Yap" menüsünden üyelik girişi yaptıktan sonra "Üyelik Bilgilerim" menüsünden üyelik bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz. Açılan üyelik formu ekranında e-postanızı, şifrenizi, kişisel ve iletişim bilgilerinizi değiştirebilir ya da güncelleyebilirsiniz.

Diyabetix üyeliğimi nasıl sonlandırabilirim?

Diyabetix üyeliğinizi sonlandırmak için sayfamızda yer alan Öneri ve Talep Formu’nu doldurabilir ya da +90 850 840 86 08 Müşteri Hizmetleri hattımız aracılığıyla talebinizi iletebilirsiniz.

İndirim ve Kampanyalardan nasıl haberdar olurum?

İndirim ve kampanyaları takip edebileceğiniz Diyabetix Duyuru Listesi’ne, Üyelik Bilgilerim ekranında ya da üye değilseniz Kayıt Ol Ekranında İletişim Tercihleri seçeneğinizi belirleyebilirsiniz.

Siparişim nasıl üretiliyor ve hazırlanıyor?

Diyabetix.com'dam satın almış olduğunuz ürünler, herhangi bir koruyucu içermez. Doğal ürünlerden üretilen ürünlerimiz el ile hijyenik ortamlarda özenle hazırlanarak taze bir şekilde tarafınıza gönderilmektedir.

Siparişim nerede üretiliyor ve hazırlanıyor?

Diyabetix.com'dan verilen siparişler Kahramanmaraş,Gaziantep bölgelerinden en iyi hammaddeler seçilerek merkezi Denizli'de bulunan entegre tesislerimizde üretilmektedir. 

Sipariş oluşturmak için minimum tutar nedir?

Diyabetix'te minimum sipariş tutarı 1 TL'dir.

Siparişimin teslimatı için teslimat/nakliye/kargo ücreti alıyor musunuz?

Diyabetix'te minimum sipariş tutarı 1 TL'dir. Siparişleriniz için alınacak hizmet bedeli aşağıdaki gibidir :

  • 1 TL – 100.00 TL arası 12 TL (KDV Dahil)
  • 100 TL ve üzeri ücretsiz

Diyabetix, operasyonel olarak belirlediği ya da belirleyeceği uzak dağıtım bölgelerine, belirlediği ya da belirleyeceği minumum sipariş tutarları dahilinde teslimat yapma hakkını saklı tutar. 

Değişim/iade ile ilgili nasıl işlem yapıyorsunuz?

+90 850 840 86 08 Müşteri Hizmetleri hattımız aracılığıyla bize ilettiğiniz değişim/iade talebinize göre ürün/ürünlerin değişimi ya da iadesi en kısa sürede sağlanmaktadır.

Siparişimi tamamladım ancak belirtilen indirimler siparişime yansımadı, ne yapabilirim?

+90 850 840 86 08 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımız aracılığıyla, indirimlerinizin siparişinize yansımadığını bildirebilirsiniz. Gerekli kontroller yapıldıktan sonra düşmeyen indirim tutarınız Diyabetix müşeti hesabınıza bakiye olarak yüklenmektedir.

Sipariş ettiğim ürünler hazırlanıp bana teslim edilene kadar Soğuk Zincir?in korunması amaçlı hangi önlemler alınmaktadır?

Sipariş verilen ürünün türüne göre özel ambalajlarımız sayesinde ürünler 6 saat ile 48 saat arası herhangi bir ezilme, bozulma, kırılma yaşanmadan tarafınıza kargolanmaktadır. Kutu içeriğinde ambalajın hava almasını engelleyen materyaller ve çökme, kargo esnasında oynama olmaması için strafor malzeme ile korunmaktadır.

Hediye kampanyası olan bir üründen sipariş ettim ancak hediyesi bana teslim olmadı, neden olabilir?

Hediye kampanyası olan ürünlerin hediyesi aynı kargo paketi içerisinde gönderilmektedir. Eğer paket içerisinde hediye ürün yer almıyorsa  +90 850 840 86 08 numaralı telefondan bize ulaşın.

Siparişimin teslimatını nasıl yapıyorsunuz?

Siparişlerin teslimatı aracı kargo firmaları ile yapılmaktadır. Soğuk zincir ürünlerinde müşterimizin belirtilen adreste zamanında bulunması tarafımızca takip edilmektedir. Kargo firmalarının "Geldik yoktunuz" benzeri cümleleri ile müşterimizi şubeden almaya yönlendiren acenteleri titizlikte takip ederek tarafımızca yaptırım uygulanmaktadır.

Siparişimin teslimatını hangi günlerde yapıyorsunuz?

Diyabetix.com'dan verilen siparişler bölgelere ve bölgelerin hava sıcaklıklarına göre gönderim süreleri belirlenmiştir. Aracı kargo firması ile karşılıklı diyalog halinde kalınarak gönderim yapılacak illere göre günler ayarlanmaktadır. 

Siparişimi oluşturmaya başlamadan önce uygun olan teslimat gün ve saatlerini görebilir miyim?

diyabetix.com sitesinden verdiğiniz siparişlerinizin tümü siz müşterilerimize kargo aracılığı ile gönderilmektedir. Kargo firması siparişinizi teslim ederken dikkat edilmesi gereken birkaç konu vardır.

 

Sipariş Saati ve Kargo Zamanlaması

Siparişleriniz, sipariş alındığı saatten itibaren taze olarak üretilmekte olup gündüz 12:00 'a kadar verilenler aynı gün içinde kargoya verilmektedir. Saat 12:00'ten sonra vereceğiniz siparişeriniz ise ertesi gün kargolanmaktadır.

 

Donuk Ürünlerde Kargo

Donuk ürünlerde pazartesi salı, çarşamba perşembe günleri kargo ile ürün gönderimi yapılmaktadır. Cuma, Cumartesi ve Pazar günleri verilen siparişler pazartesi günü kargolanmaktadır.

Oluşturduğum siparişimin teslimat adresini nasıl değiştirebilirim?

Diyabetix’e üyelik girişi yaparak "Siparişlerim” menüsüden siparişinizi bitirdikten sonra tarafınıza gelen bilgilendirme maili üzerinden veya +90 850 840 86 08 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan müşteri temsilcilerimiz aracılığı ile değişiklik işleminizi yapabilirsiniz.

Oluşturduğum siparişimin fatura bilgilerini nasıl değiştirebilirim?

Diyabetix’e üyelik girişi yaparak "Siparişlerim” menüsüden siparişinizi bitirdikten sonra tarafınıza gelen bilgilendirme maili üzerinden veya +90 850 840 86 08 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan müşteri temsilcilerimiz aracılığı ile değişiklik işleminizi yapabilirsiniz.

Siparişimi, sipariş formunda belirttiğim bilgilerden farklı olarak başka bir kişiye ya da adrese teslim ettirebilir miyim?

Siparişiniz, siparişinizi oluştururken teslimat adresi sayfasında giriş yaptığınız bilgilerde bulunan kişi ve/veya adrese teslim edilmektedir.

Siparişin teslimatı sırasında evde yoksam nasıl bir işlem yapılıyor?

Üyelik bilgilerinizde bulunan irtibat telefonlarınızdan siparişiniz hakkında bilgi verilmektedir. Siparişinizin teslimatı ile ilgili bizimle +90 850 840 86 08 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımız aracılığıyla iletişime geçebilirsiniz.

Teslimatım geciktiyse ne yapmam gerekiyor?

Siparişinizin teslimat durumu ile ilgili +90 850 840 86 08 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımızdan müşteri temsilcilerimiz aracılığı ile bilgi alabilirsiniz.

Teslim edilen siparişimde eksik ürün/ürünler olduğu takdirde nasıl bir işlem yapılmaktadır?

+90 850 840 86 08 numaralı Müşteri Hizmetleri hattımız ile irtibata geçerek siparişinizdeki eksik ürün bilgisini paylaşmanız durumunda, eksik ürününüz en kısa sure içinde adresinize teslim edilmektedir.

Siparişim evimin kapısına kadar teslim oluyor mu?

Evet, Diyabetix siparişleriniz, siparişinizde belirttiğiniz teslimat adresine Kargo araçlarıyla, kargo görevlileri tarafından teslim edilmektedir. Dilerseniz sipariş notu olarak belirtmeniz durumunda kendiniz şubeden de teslim alabilirsiniz.

Dondurulmuş ürünlerin teslimatını nasıl yapıyorsunuz?

Donuk ürün teslimatınız tercih etmeniz halinde kuru buz ile yapılmaktadır. Donuk ürünler kuru buz ile gönderildiği takdirde 36-48 saat çözülmez. Donuk ürünler tüm il ve ilçelere kuru buz olmadan gönderilemez. 

Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

Kuru buz, donmuş karbon dioksittir. Bir blok kuru buzun yüzey ısısı –78.5 C° dir. Kuru buz aynı zamanda o güzel uçunum özelliğine de sahiptir - yani kuru buz eridiğinde sıvı haline gelmek yerine doğrudan karbon dioksit gazına dönüşür. Süper soğuk oluşu ve uçunurluk özelliği nedeniyle dondurma amaçlı işlerde kuru buza talep oldukça yüksektir. Örneğin, ülkenin bir ucundan diğer ucuna donmuş bir madde yollamak istiyorsanız, en iyi yolu kuru buza sararak yollamaktır. Gideceği yere donmuş olarak varacak, ayrıca normal buzda olduğu gibi erimiş buz suyu pisliği de olmayacaktır. Kuru buzu tutmak gerektiğinde kalın eldiven giyilmesi önerilir, çünkü doğrudan elinize aldığınızda buzun süper soğuk yüzeyi cildinize zarar verecektir. Aynı nedenden ötürü kuru buz hiçbir zaman yenmez yutulmaz.

www.diyabetix.com da ödeme seçenekleri nedir?

Diyabetix'te Online Ödeme ve/veya Kapıda Nakit/Kredi Kartı ile Ödeme seçenekleriyle sipariş tamamlayabilirsiniz. Donuk gıdalarda kapıda ödeme seçeneği bulunmamaktadır.

Diyabetixte hangi kartlarla ödeme yapabilirim?

Diyabetx’te online ödeme ya da teslimat sırasında, Bonus Card, Money Bonus, Maximum Kart, Worldcard ve Diğer Tüm Banka Kartları ile ödeme yapabilirsiniz.

Cookie nedir?

Cookie (Çerez) bir web sitesinin sizi daha sonra tanıyabilmesi için gerekli ufak bir text dosyasıdır. Bu text dosyası size özel olup, sadece bu kodu tanımlayan web sunucusu tarafından okunabilir. Kesinlikle bir virüs değildir. Sizi zaman kaybından korur, kayıt olmuşsanız daha sonraki girişlerinizde vermiş olduğunuz cevapları otomatik olarak hatırlar.

Mesafeli Satış Sözleşmesi Nedir?

6502 sayılı Tüketicilerin Korunması Hakkındaki Kanun ile Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliği hükümleri gereğince tarafların hak ve yükümlülüklerine istinaden, siparişinizi sonlandırmadan önce Diyabetix Sipariş Ödeme Sayfası’nda çıkan Mesafeli Satış Sözleşmesi Ön Bilgi Formu ve Mesafeli Satış Sözleşmesi’ ni okuyarak onaylamanız gerekmektedir. Onayladığınız Mesafeli Satış Sözleşmesi, siparişinizi sonlandırdığınızda kayıtlı e-posta adresiniz aracılığıyla tarafınıza ulaşan Sipariş Onay mailinde yer almaktadır. Bu Sipariş Onay maili üzerinden daha sonra da ilgili siparişe ait Mesafeli Satış Sözleşmesi’ne ulaşabilirsiniz. Sözleşmeler diyabetix.com tarafından 6 ay süre ile saklanmaktadır.

Uyuşmazlık Halinde Yetkili Mahkeme Nerededir?

Mesafeli Satış Sözleşmesi’nin uygulanmasında, Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun’da belirlenen parasal sınırlar dâhilinde Tüketici Hakem Heyetleri veya SİPARİŞVEREN/ALICI'nın ikametgahı veya hizmeti satın aldığı yerdeki Tüketici Mahkemeleri yetkilidir. Taraflar arasında uyuşmazlık durumunda, öncelikle karşılıklı görüşme ve iyi niyet esastır. Eğer uyuşmazlık bu çerçevede çözümlenemez ise Denizli Mahkemeleri ve icra daireleri yetkilidir.

Siparişimle ilgili sorularım, istek ve güncellemelerim ile ilgili size nasıl ulaşabilirim?

Sayfamızda yer alan Öneri ve Talep Formu aracılığıyla ve/veya +90 850 840 86 08 Müşteri Hizmetlerimiz aracılığıyla bize ulaşabilirsiniz.

Müşteri Hizmetlerinize nasıl ulaşabilirim, çalışma saatleri nedir?

Müşteri Hizmetlerimize haftanın her günü 08:30-20:00 saatleri arasında +90 850 840 86 08 aracılığıyla ulaşabilirisiniz

Baklava dolapta saklanır mı?

Hayır. Sade yağlı tatlılarımız soğuktan ziyade oda sıcaklığına daha uygundur.Hatta tatlımızı yemeden önce kaynamakta olan çaydanlığın üzerine kendi kutusuyla 5-7 dakika su buharında ısıtılırsa ilk anki lezzetini ve tazeliğini verir.

Baklava kaç gün taze kalır?

Normal baklavalara göre 5 kat daha fazla tazeliğini korur ve ekşime şekerlenme olmaz. 15 gün boyunca taze kalır. 

Baklavalarda hangi yağ kullanılmaktadır?

Baklavalarımızda kesinlikle hayvansal hiçbir yağ ve katkı maddesi kullanılmamaktadır. 

Baklavalarda glikoz şurubu kullanıyor musunuz?

Hiçbir şekilde ürünlerimizde glikoz, fruktoz veya mısır şurubu kullanılmamaktadır. Diyabetik baklavalarımızda %100 doğal ve bitkisel bir tatlandırıcı olan Stevia kullanılmaktadır.

Bu sitenin altyapısı iMağaza E-Ticaret tarafından sağlanmaktadır.